fbpx

SURVEY BLOG

SURVEY BLOG

Survey Blog, Türkiye ve Dünyada yapılan 3 boyutlu ölçme ve belgeleme çalışmalarından bazılarını ve Surveyhands Mühendislik olarak yaptığımız çalışmalardan örnekleri sizlerle paylaştığımız bir blog içeriğidir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 3 BOYUTLU DİJİTAL İKİZ ÇALIŞMASI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yıldönümü nedeniyle bugüne kadar yapılmış olan meclis binalarının dijital ikizlerini ürettik. İçerisinde oradaymış gibi gezinebildiğiniz 3D mekanların linklerini sayfamızdan bulabilirsiniz.

ERMENEK KALESİ FOTOGRAMETRİK ÖLÇME ÇALIŞMASI

Ermenek kalesi üzerinde DJI Phantom 4 Pro V.2 Modeli ile fotogrametrik ölçme çalışması yaptık. Kale’nin görüntülerini ve elde edilen modeli aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

ACHILLES’in MEZARINI FOTOGRAMETRİK YÖNTEMLE ARADIK !

Megan Fox’un yönetmenliğini yaptığı Kayıp Efsaneler belgeselinde Truva şavaşının yapıldığı Çanakkale bölgesinde Achill’in mezarının tam yeri bilinmemekte ancak bazı rivayetlere göre bölgenin içerisinde bir yerlerde olduğu düşünülüyor. Tahminler içerisinde kalan bölgeyi Sensefly eBee RTK model dronla fotogrametrik olarak ölçümleyip 3 boyutlu koordinatlı nokta bulutunu ürettik. Çalışma ile ilgili görüntüleri ve elde edilen sonuç verileri videodan izleyebilirsiniz.

Indoor Mapping Nedir ?

Indoor Mapping Nedir ?

Gündelik hayatımıza akıllı telefonların girmesiyle birlikte, ulaşmak istediğimiz noktaya navigasyon kullanarak gitmek sadece gündelik işlerimizde değil aynı zamanda iş hayatımızın da vazgeçilmezlerinden birisi oldu.

Yazının devamını link‘ten okuyabilirsiniz.

3 Boyutlu Sanal Müze !

Sent Antuan Kilisesi
3 Boyutlu Sent Antuan Kilisesi Dijital İkizi

Sent Antuan kilisesi kapsamında tamamlamış olduğumuz bu çalışmada 3 boyutlu verileri kullanarak; Ortam içerisinde sürükleyici bir şekilde oradaymış gibi gezilebiliyor. Elde edilen bu veriler VR destekli platformlara atılıp ortam içerisinde farklı senaryolarla sanal tur yapma imkanı bulunabiliyor.

Yazının devamını link‘ten okuyabilirsiniz.

ÖLÇME ve BELGELEME PROJELERİNİZDE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ OLALIM !